Spotkanie wokół książki „Taxi. Opowieści z kursów po Kairze”

W ramach cyklu „Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu” w Teatrze Nowym odbędzie się spotkanie dotyczące książki Chalida al-Chamisiego „Taxi. Opowieści z kursów po Kairze” z udziałem Marcina Michalskiego (tłumacz książki) oraz Marka Dziekana (arabista). Spotkanie poprzedzi czytanie performatywne fragmentów książki w wykonaniu aktorów Teatru Nowego.

Z „Taxi” wyłania się portret narodu w stanie wrzenia, na skraju wybuchu od co najmniej 30 lat. To książka dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, dlaczego na egipskie ulice wyszli ludzie i wyjechały czołgi. Po Kairze jeździ 80 tysięcy taksówek. Kierowca każdej z nich zna – jak wszędzie w tym fachu – tysiące historii. Chalid al-Chamisi zapisał rozmowy z 58 kairskimi taksówkarzami. Opowiadają mu o największych bolączkach kraju: niedowładzie władzy, korupcji urzędników i bezkarności policji. Zwyczajni ludzie, kairscy taksówkarze, opisują szczerze, przejmująco i dobitnie, jak naprawdę żyje się w Egipcie: odnawianie prawa jazdy to droga przez mękę, spotkanie z drogówką oznacza utratę całodziennego zarobku, a ludzie żyją z dnia na dzień modląc się, żeby nie przydarzyła się im choroba albo inne nieszczęście.

Chalid al-Chamisi urodził się w Kairze w 1962 roku. W Kairze studiował nauki polityczne, potem spędził kilka lat na paryskiej Sorbonie. Pod koniec 1989 roku nagły napad tęsknoty za krajem przywiódł go z powrotem do Kairu, gdzie zaczął pracować jako dziennikarz i scenarzysta i założył własne wydawnictwo, działające przez pięć lat. Później powołał do istnienia firmę producencką i angażował się w projekty kulturalne.

„Taxi”, pierwsza książka Al-Chamisiego, wydana w 2006 roku odniosła sukces, który przerósł oczekiwania samego autora. Jak dotąd w Egipcie ukazało się już dwadzieścia jej wydań. Została przetłumaczona na dziesięć języków.

Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi – Mała Sala (Zachodnia 93)

18 maja, godz. 19.00

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 6

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.