21.02 – pokaz filmu „Subramanijapuram”

Trzeci pokaz cyklu „Filmy z południa Indii” poświęcony będzie jednemu z nurtów południowoindyjskiego kina realistycznego, który wg. rodzimej tamilskiej nomenklatury nosi wdzięczną nazwę „zapach ziemi” (tam. man wasanej). Wbrew stereotypom o upodobaniach indyjskiej publiczności owe wiernie oddające rzeczywistość filmy, nie stroniące od mrocznych i bolesnych prawd, przyciągają do kin rzesze widzów i nieraz okazują się czarnym koniem w rankingu najbardziej kasowych produkcji sezonu.

Takim czarnym koniem bez wątpienia okazał się „Subramanijapuram”, który uczciwie można nazwać filmem roku 2008. Z debiutantami w prawie wszystkich najważniejszych rolach przyćmił on produkcje z udziałem największych gwiazd, a również debiutujący reżyser tym jednym dziełem zapewnił sobie miejsce w czołówce.

Pokaz filmu poprzedzi prelekcja „Zapach ziemi – Tamilnadu na ekranie”, w której jeszcze raz poruszony będzie temat problemu podziału gatunkowego w kinie indyjskim, a także szerzej zostanie zaprezentowany nurt realistyczny w kinie tamilskim, ze szczególnym uwzględnieniem „zapachu ziemi” i jego historii.

Miejsce:

Klubojadalnia Eufemia
Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego), 00-068 Warszawa, Poland
Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 4 + 7

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.